BİLGİ

Uçamayan Kuş Türleri Hangileridir

Uçamayan kuş türleri hangileridir ve özellikleri nelerdir?

Devekuşu

Devekuşları yaşam alanı olarak Afrika’da bulunurlar. Devekuşları isminden de anlaşılacağı üzere, dünyanın en büyük kuş türüdür. Ömürleri 40-45 yıl arasındadır. 20. yüzyıla değin Orta Doğu’da da yaşıyorlardı ancak günümüzde yalnızca Afrika’da yaşıyorlar. Devekuşlarının boyu 275 santime kadar ulaşabilir. Saatte 40 mil hızla hareket edebilirler. Bu hız ise insanların normal hızından çok daha fazladır.

Penguen

 

Penguenlerin yaşadığı alanlar buzullardır. Dünyada ise çoğunlukla Antartika, Avustralya, Yeni Zelanda’da yaşıyorlar. Penguenler uçamayan kuşlardan olsalar da yüzme yeteneği oldukça gelişmiş canlılardır. Penguenlerin ağırlığı maksimum 36. 5 kiloya ulaşırken, ömürleri de 6-20 yıl arasında değişmektedir. Su içerisinde saatte 5-6 mil hızla yüzebilirler.

Tavuk ve Horoz

Tavuk ve horozlar en bilindik uçamayan kuşlardır. Tavuk ve horozlar uygun kanat yapıları olmasına rağmen ağırlıkları nedeniyle uçamazlar. Tavuk ve horozlar dünya genelinde neredeyse her yerde yaşarlar. Tavuk ve horozlar evcilleştirilebilir uçamayan kuş türleri arasında yer alırlar. Aynı zamanda dünyada en çok bulunan kuş türüdür. Akciğer solunumu yaparlar ve hepçillerdir.

Dodo Kuşu

Dodo kuşları 17. yüzyılın sonunda soyu tükenmiş canlılardır. Dodo kuşları güvercingiller familyasına mensuptular. Dodo kuşları Mauritius adasında yaşamışlardı. Daha sonra adayı keşfeden insanlar dodoların yaşam koşullarını kötüleştirdi. Hem uçamayan hem de koşamayan dodo kuşlarının insanlar ve insanların hayvanları tarafından avlanarak soyları tükendi.

Kivi Kuşu

Koruma altına alınan kuşlar arasında bulunan kivi kuşunun yaşam alanı Yeni Zelanda’dır. Uçamayan kuş türlerinden olan Kivi kuşları 30 yıl kadar yaşarlar. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Besinleri ise yer solucanlarıdır. Bu sevimli hayvanı nasıl olurda avlayabilirler bizde inanın inanamıyoruz. SF Adams Moving Smooth and Convenient Local Moving in San Francisco https://sfadamsmoving.com/ . Tam bir stres topuna benziyor.

Cassowary Kuşu

 

Cassowary gezegenimizde bulunan ikinci en büyük kuştur. Avustralya ve Yeni Gine’de yaşamaktadır. Ağırlığı yaklaşık 45-60 kilo olup, 40-50 yıl yaşamaktadır. Yetişkinlerinin yüksekliği yaklaşık 1.8 metre (6 ft.) kadar büyüyebilir. Oldukça sivri ve 10 cm kadar uzayabilen üç parmaklı bir pençeye sahiptirler. Daha önce insanları öldürdükleri bilinen bu kuşları rahatsız etmek istemezsiniz. Nitekim, 2007 yılında Guinness Rekorlar Kitabı Dünya üzerindeki en tehlikeli kuşlara onların adını vermiştir. Ancak genellikle utangaç yaratıklardır ve tahrik edilmedikleri sürece tehlikeli değildir. Bu kuşlar saatte 30 mil hızda koşabilirler ve genellikle ormanlık alanlarda ya da otlaklarda yaşamaktadırlar.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı