BELİRLİ GÜN VE HAFTALARDENEMELER

Su Gibi…

“Su gibi aziz (değerli) ol evladım.” Büyüklerinizden hiç böyle bir dua aldınız mı? Bir damla suyun bile değeri bundan daha güzel nasıl anlatılabilir ki?

Zaten hayat su ile başlamadı mı. Her canlı sudan oluşmadı mı? Susuz bir hayatın düşünülmesi mümkün olabilir mi sizce?Vücudumuzun büyük bir bölümünü. dünyanın büyük bir kısmını sular oluşturmaz mı?

Nice atasözleri, nice türküler,nice şarkılar, nice deyimler söylenmiştir suyun önemini anlatmak için binlerce yıldır. Hepsinde ayrı bir anlam, bambaşka bir duygu bulunur. Boşuna Rahmet dememişlerdir atalarımız gökten yağan su için.

Suya hasret toprağın damar damar çatlamış halinden daha iyi ne anlatabilir ki suyun kıymetini? Dudakları hararetten kurumuş bir insanın hali ortaya koymaz. mı suyun önemini? Ya da sararıp solmuş. boynunu bükmüş bir çiçeğin kıvranışları göstermez mi suyun değerini?

Eskiler su sesiyle tedavi ederlermiş ruh sağlığı bozulanları.Şırıl şırıl akan bir derenin. gürül gürül çağlayan bir şelalenin. kıyıya vuran dalgaların insanı ferahlatan sesini dinlemek insana nasıl haz verir?

Buna rağmen kıymet bilmezlikten midir, umursamazlıktan mıdır? Aldırmazlıktan mıdır bilinmez bazı insanlar olabildiğine hor ve müsrif kullanır suyu. Nasıl olsa boldur. Her köşe başında bir su kaynağı bulunur veya sanki “herkes suya yeterince önem veriyor, ben önem vermesem ne olur?” diye düşünür bekli de.

Ama suyun bolluğu da bir yere kadar. Her şey gibi suyun da bir sonunun olduğunu bilmemiz gerekir. Ve biz bu sonu kendi ellerimizle hazırlıyoruz.

Bir düşünelim su olmazsa neler olur diye… Baharı belki hiç göremez. Bin bir renkte çiçeklerin dans edişinden haberdar olamaz, mis gibi kokularını alamazdık. Peki temizliğimizi nasıl yapabilirdik? Her yer. her şey ve herkes pis. kirli olurdu. Salgın hastalıklar başlardı. Belki şimdikinden daha farklı, adını bile bilmediğimiz bir çok hastalık ortaya çıkardı.Cenazelerimizi nasıl yıkayabilirdik? Yazın denizin tadını da çıkaramazdınız su olmasaydı.

Aslında bunların hepsi geri planda kalan şeyler. Çünkü su olmasaydı hayat olmazdı. İnsanlar susuz ne kadar yaşayabilirler ki? Yaşam olmadıktan sonra hastalık varmış, temizlik yokmuş kimse düşünmez. Düşünecek kimse de olmaz zaten.

Onun için lütfen kendimize gelelim. Su israfını terk edelim. Su kaynaklarımıza önem verelim. Kirletmeyelim. Denizlerimize. göllerimize,nehirlerimize zararlı atıkların karışmasını engelleyelim. Suyu boş yere harcamayalım. Su hayattır, hayatın kendisidir bunu iyi biletim. Su kaynaklarını yok edip kendi sonumuzu kendimiz getirmeyelim.

Parmağınızın ucuna bir küçücük damlacık damlatıp hayranlıkla seyredin onu.Ona neleri borçlu olduğunuzu hatırlayın.Hatırlayın da kurumuş dudaklarınızla küçücük ama içten bir buse kondurun.Binlerce teşekkür küçük damlacık sana. binlerce teşekkür diye geçirin içinizden…

Su gibi değerli, su gibi faydalı, su gibi berrak ve temiz, su gibi özel, su gibi güzel, su gibi vazgeçilmez olabilmemiz dileğiyle…

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı