KİTAP ÖZETLERİ

Ömer Seyfettin – Efruz Bey Roman Özeti

Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Küçük bir kalem dairesinde vazifeli olan Ahmet Bey, kendisini olduğundan daha elit göstermeye çalışan, abartılı tavırlarıyla dikkat çeken bir devlet memurudur. Meşrutiyet’in ilan edildiği sabah, coşkulu bir sevinçle dairesine gelir. Fakat hadiseyi saltanat idaresinin oyunu sanarak, Özgürlük coşkusuna katılmayan arkadaşlarının duyarsızlığına oldukça şaşırır. Müthiş ve yüksek sesli sloganlarıyla herkesi aniden coşturur. Kimse ne olduğunu anlamadan gittikçe kalabalıklaşan bu topluluğa ayak uydurur.

Ahmet Bey, aniden Özgürlük kahramanı oluvermiştir. O şekilde ki basit olarak görmüş olduğu Ahmet isminin bile kahramanlığını taşıyamadığını düşünür ve adını ‘’ ışık saçan’’ anlamına gelen ‘’Efruz’’ ismi ile değiştirir. Daha birçok abartılı vakalar yaşanır. Sokaklar, caddeler Efruz Bey’in konuşmaları için dolar, taşar. En sonunda İttihat ve Terakki Cemiyeti Efruz Bey’i çağırır.

Kitap için ‘’Ömer Seyfettinin Don Kişot’u’’ yakıştırması yapılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı