BİLGİ

Mehmet Akif Ersoy’un Kısaca Hayatı

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul´da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tahir Efendi’dir. İlk eğitimine Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebi’ne devam etti.

Babasının vefatı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebine başladı. Burayı birincilikle bitirdi. Eğitim hayatı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

1920 tarihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı´nı yazdı. Meclis 12 Mart’ta bu marşı kabul etti.
1926 yılından itibaren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Bu sırada hastalandı. Önceleri hastalığının önemini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan’a gitti. Ağustos 1936´da Antakya´ya geldi. Mısır’a hasta olarak döndü.
Hastalık onu harap etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul’a geldi. Hastanede yattı, tedavi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığı’ndadır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı