BİLGİPython

Klavyeden girilen başlangıç ve bitiş sayıları arasında bulunan çift sayıların toplamını bulan Python Örneği

Klavyeden girilen başlangıç ve bitiş sayıları arasında bulunan çift sayıların toplamını bulan python kodunu yazınız.

1.satır: Klavyeden girilen çift sayıların toplamını buldurmak için öncelikle ciftToplam şeklinde bir değişken tanımlanarak 0 değeri atanmıştır.

2.satır: Daha sonra klavyeden başlangıç değeri olacak bir tam sayı değeri almak için int ve input komutları kullanılmış, alınan sayının baslangic isimli değişkende tutulması sağlanmıştır.

2.satır: Daha sonra klavyeden bitiş değeri olacak bir tam sayı değeri almak için int ve input komutları kullanılmış, alınan sayının bitiş isimli değişkende tutulması sağlanmıştır.

3.satır: for ile klavyeden girilen baslangic değerinden, yine klavyeden girilen bitis değerine kadar bir döngü oluşturulmuştur. range (baslangic,bitis) ifadesinde klavyeden girilen bitis değerinden 1 eksik değere kadar değer alacaktır. bitis+1 şeklindeki kullanımla klavyeden girilen sayı da dahil edilebilir.

4.satır: Döngüdeki her i değerinin 2 ile bölümünden kalan (mod 2) değerin 0’a eşit olup olmadığı kontrol edilmiştir. Kalan 0 (sıfır) ise 2’ye tam bölünüyordur yani çift sayıdır. (i değeri bitis değerine kadar tek tek artacak ve her i değeri için bu koşul sorgulaması yapılacaktır.)

5.satır: Eğer koşul sağlanıyorsa (çift sayı ise) i değeri ciftToplam değişkenine eklenmiştir.

6.satır: Döngü tamamlanıp, döngü dışına çıkıldığında ekrana Çift sayıların toplamı yazdırılmıştır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı