KİTAP ÖZETLERİ

Karabibik Roman Özeti – Nabizade Nazım

Tanzimat Dönemi Roman Özetleri

Türk Edebiyatı’nın ilk köy romanıdır. Romanın kahramanı Karabibik, Antalya’nın Kaş kazasının Beymelek köyünde yaşamaktadır. Babadan kalan tarlasını dört dönümü komşusu Kara Durmuş’a satarak “bedel-i nakdi” (askerlik görevi görme yerine verilen para) ödemiştir. Elinde kalan sekiz dönümünü ele geçirmek isteyen öteki komşusu Yosturoğlu ile arası iyi değildir. Tarlasını sürmek için Koca İmam’dan öküz kiralayan Karabibik, kızı Huri’yi Koca İmam’ın akrabası olan Sarı İsmail’e başlık almadan vererek öküzleri parasız kullanmayı aklında kurar.

Sarı İsmail’in başkasıyla evleneceğini öğrenince, Temre köyündeki tefeci Rum tüccardan yüksek faizle borç alıp iki öküz alır. Tarlasını ekip biçer. Artık, çift sahibi olduğundan kızını iyi mi olsa birinin alacağını düşünür.  Karabibik, kavgalı olduğu tarla komşusu varlıklı Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin, kızı Huri’yi sever ve Huri’yle evlenir. Karabibik kızının Hüseyin’le evlenmesine sevinir. Bir süre sonrasında hastalanır sadece kızının mürüvvetini görmüş olduğu için huzurludur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı