YAZILAR

Kapsayıcı Eğitim İle İlgili Çalışmalar – Kapsayıcı Öğretmen Etkinlikleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, UNICEF’in katkıları ile başlattığı Kapsayıcı Öğretmen Etkinlikleri dezavantajlı çocukların (özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar, geçici koruma altındaki mülteci çocuklar, afetzede çocuklar, maddi yetersizliği olan çocuklar, şiddette maruz kalmış çocuklar vb. ) normal bireylerle aynı ortamda eğitimleri konusunda görev alan öğretmen, müdür, müdür yardımcısı ve diğer personelin eğitilmesi amacı ile yürütülen bir projedir.

Proje kapsamında; öğretmen ve idarecilere alışılmış, sıkıcı, tek yönlü eğitim yerine tüm katılımcıların içinde yer aldığı çok yönlü ve faydalı eğitim sunulmaktadır. Öğretmen ya da idarecilerin okul içi ve okul dışı paydaşlarla eğitimin kalitesini artırma adına yapabilecekleri çalışmaları konuşurken, birlikte bir şeyler yapmak adına; sevgi, saygı, iletişim, özveri, hoşgörü gibi erdemler olmadan kapsayıcı eğitimin mümkün olmayacağı yaparak yaşayarak irdelenmektedir. Bu bağlamda kurs eğitmenleri; katılımcılara değişik oyunlar oynatmakta, resimler yaptırmakta, şiirler yazdırmakta, slogan, afiş çalışmaları yaptırmakta, küçük skeç ya da drama tarzı etkinlikler hazırlatmaktadır. Aşağıda Kapsayıcı Öğretmen Etkinlikleri kapsamında bizzat katıldığım çalışmalardan örnekler görebilirsiniz. Ayrıca Kapsayıcı Eğitim ile ilgili şiir çalışmalarımıza şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı