BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma İle İlgili Kompozisyon

İSTİKLAL YOLUNDA

Tüm ülkelerin bağımsızlığının göstergesi iki şey vardır: Bayrak ve marş. İşte bizde bu bayrağa ve marşa sahibiz. Bu iki gösterge de Türk halkı için çok önemlidir. O zor zamanlardan başarıyla çıkmak çok gurur verici. Bu başarının bir simgesi haline gelen, ismi duyulunca insanda   her türlü duygu ve hissi uyandıran marş:  İstiklal Marşı.

Türk milleti için önemli olan bu marşı, Mehmet Akif Ersoy içindeki vatan aşkının verdiği ilhamla yazdı. Bu kadar önemli bir marşın yazılması için kendisine teklif edilen para ödülünü kabul etmemesi çok etkileyici. Mehmet Akif maddi zorluklar yaşamasına rağmen ödülü kabul etmemişti; çünkü onun yüreğindeki vatan sevgisi her şeyden önceydi. İlkeli bir şairdi. İnandığı bir şey uğruna asla geri adım atmazdı. Ülkesini korumak için can veren binlerce şehit varken ve adım attığımız her bir karış toprak onların kanıyla sulanmışken böyle bir şeyi içine sindiremeyen koca yürekli şair: Mehmet Akif Ersoy…

İstiklal Marşı’nda Türk halkının özgürlüğü, bağımsızlığı ve kararlılığı büyük bir ciddiyet ile anlatılmaktadır. Bizim adım attığımız, bastığımız bir karış toprağın değeri paha biçilmez. O bir karış toprakta kim bilir vatanı uğruna can veren kaç kişinin kanı var? Düşününce bile insanın tüyleri diken diken oluyor. İşte bunu göz önünde bulundurarak o bir karış toprağa canımız pahasına sahip çıkmalıyız.

Vatanı için, ülkenin geleceği için canını veren tüm şehitlere bizim büyük bir borcumuz var ve biz bu borcu asla ödeyemeyiz. Bu yüzden vatan toprağımıza sahip çıkalım ki şehitlerimiz yattıkları yerde rahat uyusun. Bu hisler, marşımızda çok güzel bir şekilde vücut bulmuştur. Özgürlük, milletimizin hakkıdır. Bizler bu hak için bayrağımızı göklerde ölene kadar, son nefesimize kadar dalgalandıracağız. İşte şairimiz, bağımsızlık ruhumuzu marşımızın son kıtasında tüm dünyaya şöyle haykırıyor:

“Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı