BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili kompozisyon

İLELEBET İSTİKLÂL

Yıl 1921 ülke yangın yeriydi. Ülkemizin her bir köşesi düşman işgali altındaydı. Atatürk ve silah arkadaşları halkı işgale karşı birlikte hareket etmeye davet ederken, silahla mücadele kadar kalemle mücadelenin kahramanlarındandır Mehmet Akif Ersoy.

Asıl mesleği veterinerlik olan Mehmet Akif Ersoy, vatan aşkı ile Kurtuluş Savaşı yıllarında milli bilinci sağlamak için il il dolaşmış kahvehanelerde, camilerde insanlara kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlığın önemini anlatarak mücadele ruhunu oluşturdu.

1921 yılında nihayet ülkemiz düşmanlardan temizlendi. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yeni kurulan devletin şanını yüceltecek, egemenliğini ifade edecek ve ilelebet istiklâlimizi yaşatacak bir marşımız eksikti. Onu tamamlayacak olan hitabı yüksek, vatan aşkı ile yanan dev yürekli Mehmet Akif Ersoy’dan başkası değildi. Türk Milletine en büyük bağımsızlık hediyesi olan İstiklal Marşı’nı verdi. Türk Milletine, her satırında bağımsızlığın kolay kazanılmadığını, ilelebet muhafaza etmek adına neler yapılması gerektiğini öyle güzel nakşetti ki; bayrağın, bağımsızlığın önemini, bu marşların kolay yazılmadığını çok iyi anladık. Her okuduğumuzda yüreğimiz titredi. Verdiği mesajlar, öğütler ruhumuza işledi. “Verme” dedi “dünyaları alsanda bu cennet vatanı!”…Vermedik, vermeyeceğiz de!

Bizler Kurtuluş Savaşı’nı yaşamadık ancak; yaşadıklarınızı bir nebze olsun anladık, Neden mi? Yakın tarihlerimizde 15 Temmuz’u yaşattılar bizlere. Yine saldırdılar bağımsızlığımıza, hürriyetimize, demokrasimize…Biz Türk Halkı olarak bu hayasızca yapılan kalkışa; istiklalimize dönmüş bu namlulara Mehmet Akif Ersoy’un vatan aşkı, atalarımızın korkusuzluğu, İstiklâl Marşı’mızın ruhu ile siper ettik gövdelerimizi. “Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli!” diyerek tek tek yere düşerken iman dolu gövdelerimiz; biliyorduk ki biz düşsek bile o bayrak, o namus, o ezanlar ve o istiklâlimiz ilelebet yaşayacak ve yaşatılacaktır!

Ruhun şad olsun Mehmet Akif Ersoy! Biz Türk gençliği olarak emanetinizi teslim aldık. Bağımsızlığın, bayrağın, marşın, bir ülke olmak için öneminin farkındalığı ile birlikte korkmadan, yılmadan içimizdeki vatan aşkı ve mücadele ruhu ile sizlerin emaneti olan vatanımız, marşımız, bayrağımız, İstiklalimiz bize emanettir. Bizler var oldukça emanetiniz ilelebet yaşayacaktır. “Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimindir istiklâl!”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı