DENEMELER

Hoşgörü ve Özgür Düşünce

Düşünmek insanların kendilerine ait yargı ve yorumlarıdır. İnsanlar istedikleri konularda yorumlar yapabilme ve fikirlerini söyleyebilme haklarına sahiptirler.

Bilim dünyasının tanınmış isimlerinden olan Galileo 16.yüzyılda dünyanın döndüğünü iddia etmiş, o zamanın papazlarının ağır hücumuna uğramış, dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istemiştir ama Galileo bu iddiasını daima müdafaa etmiştir. Yıllar sonra davasında ne kadar haklı olduğu anlaşılmıştır. Bir başka özgür düşünce örneğini peygamber efendimizle görüyoruz. Yaşadığı zamanın ileri gelenleri onu o özgür düşüncesinden yani Allah’ı ve islam dinini herkese anlatma davasından alıkoymak istediler. Bu isteği ona ileten amcası Ebu Talip idi, karşısındaki amcası olmasına rağmen cevabı kılıç kadar keskin, kayalar gibi sert ve etkileyici oldu. Ona şöyle demişti. “Bunu bilesin ki amca! Güneşi sağ elime Ay’ı sol elime verseler ben yine bu dinden vazgeçmem. Ya Allah bu dini hakim kılar yahut ben bu uğurda canımı veririm.” Bunları yaparken de kimseyi haksız yere yargılamamış, karşısındakilerin insan olduğunu asla unutmamıştır.

Herhangi bir konu üzerinde yargılarımızı toplum içerisinde paylaşabiliriz, bu konuda bağımsız ve özgürüz. Kendi yargılarımızı paylaşırız ama başkalarının yargılarına da saygı duymak görgü kuralıdır. Özgür düşünmek herkesin hayatına karışmak ya da özgür özgürüm deyip karşımızdakine hakaret etmek değildir. Herkesin bir sınır noktası vardır. İnsanların özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.

Düşüncelerimiz kimseye bağlı olmamalı ve kırıcılık içermemelidir. Sopheclus’un Vücudum köle olsa da düşüncelerim özgürdür” sözünde “başkalarını incitmediğim sürece” ifadesi eklense daha güzel olurdu. Başkalarının yaptığı yorum ve davranışlara da saygı duyulmalıdır çünkü herkesin yorumu, davranışı, değer yargıları farklıdır. Farklı olana yaşama şansı verelim ki onun güzelliklerini görebilme şansımız olsun. Hemplucid Full Spectrum cbd dab oil USA Wax 200mg 20%.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı