BİLGİ

Fareler ve insanlar Özeti

Eser Hakkında:

Yazar, bu eserini Burns’un, “İnsanlar ve farelerhiçbir zaman hayellerini gerçekleştiremezler.” sözünden yola çıkarak kaleme almıştır. Yalnız in­sanların hayatını etkileyici bir biçimde anlatan Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck‘in en ünlü ve çok okunan romanlarından biridir, insan ilişkileri, dostluk duy­gularını ele alışı yönüyle oldukça güzel bir eserdir. Özellikle, ırk ayrı­mına da dikkat çekmesi bakımından oldukça önemlidir.

Fareler ve insanlar Özeti

George ve Lennie çiftliklerde işçilik yapan iki arkadaştır. George ufak tefek, canlı, yanık tenli, keskin bakışlı birisidir. Lennie ise iri bir yapıya sahiptir. George ve Lennie iki zıt ku­tup oldukları hâlde aralarında büyük bir dostluk vardır. Çalış­mak için çiftlik ararlarken bu dostluk daha da pekişmiştir. Be­raberce birçok şey yaşamışlardır. Birbirlerine çok bağlanmış­lardır.
George akıllıdır, işini bilir. Tabiatı sever. Lennie ise büyük bir kuvvete sahiptir. Fakat bir çocuk ruhuna ve zekâsına sa­hiptir. Hâlleri, davranışları çocukçadır, aptalcadır. Lennie’nin yumuşak bulduğu her şeyi okşama alışkanlığı vardır. İki arka­daş Soledad kasabasının çiftliğinden bir iş haberi alırlar ve hemen yola koyulurlar. Oraya vardıklarında; çiftliğin patro­nu, George ve Lennie’yi iyi karşılamaz. Patron’un oğlu Cur­ley de bu iki arkadaştan memnun kalmaz. Curley, ufak tefek olduğundan Lennie gibi iri vücutlu insanları sevmez, nefret eder. Curley, ayrıca, kendisini aldattığını duyduğu karısından dolayı da bu iki arkadaşa iyi davranmaz. George ve Len­nie’nin en iyi arkadaşları, Slim’dir. George ve Lennie’nin planları bu çiftlikte bir ay çalışıp kendilerine bir çiftlik satın al­maktır. Bu çiftliği almak için, çiftlikte çalışan yaşlı adam Candy’nin de parasını almayı düşünmektedirler.
Lennie’nin tek isteği ise evlerindeki tavşanlara kendisinin bakmasıdır. Çiftlikte bir de seyis vardır. Ama zenci olduğu için diğer çalışanlar tarafından dışlanmaktadır. Çiftlikte iş bittikten sonra nal oyunu oynanır. Çiftliktekilerin tek eğlencesi, bu oyundur. O sırada Lennie samanlıkta Slim’in ona verdiği köpekle oynamaktadır. Ancak daha önce fareyi severken öldürdüğü gibi bu köpek yavrusunu da severken öldürür. Da­ha sonra Lennie’nin yanına Curley’nin karısı gelir. Lennie kadınla biraz konuştuktan sonar, kadın, “Benim saçımda yu­muşaktır gel benimkini de okşa.” der. Lennie tuttuğu saçı bırakmaz. Kadın korkuya kapılır ve çığlıklar atar. Lennie, bu­na sinirlenerek kadının ağzını kapatır ve istemeden onu öldü­rür. Oradan hızlıca kaçar. Bunun üzerine başta Curley olmak üzere herkes, Lennie’yi aramaya çıkar. Lennie ise daha önce­den başlarına bir olay gelirse saklanacaklarına dair George ile anlaştıkları çalılıkların arkasına kaçmıştır. Lennie elindeki küçük ölü köpek yavrusuyla George’u beklemektedir. Ancak Gorege, Lennie’yi bulduklarında öldüreceklerine inandığı için korkar. Lennie sahip olacakları evi ve bakacağı tavşanları hayal ederken bir el silah sesi duyulur. Curley ve çalışanlar yanlarına geldikleri zaman Lennie’yi yerde ölü bulurlar. Olay, George’u derinden etkiler; çünkü Lennie’yi vuran kendisidir. Daha sonra Slim’Ie birlikte olay yerinden uzaklaşır.

fareler_ve_insanlar2

Fareler ve insanlar Karakterleri (Kişileri):

George: Çiftliklerde işçi olarak çalışan işçi Lennie’nin en yakın arkadaşıdır. Dostluk, arkadaşlık duygularına büyük önem vermektedir. Lennie’ye her zaman yardım eder.
Lennie: George’un en iyi arkadaşıdır. Bir çocuğun ze­kâsına sahiptir. Saf ama çok güçlü biridir.
Candy: Tek kolu yoktur. Çiftliğin yaşlılarındandır.
Curley: Çiftlik sahibinin oğludur. Kendini beğenir. İn­sanlara küçümseyici gözle bakan birisidir.
Crooks: Çiftlikteki seyistir. Zencidir. Zenci olduğundan dolayı, diğer İnsanlar tarafından dışlanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı