BİLGİ

En Tehlikeli 25 Köpek Irkı

Bir köpeğin “tehlike” seviyesini belirlerken çoğu eleştirmen ve araştırmacının kullandığı farklı faktörlerler olsa da bunların hepsine katılmak mümkün olmuyor. Sadece vücut yapıları ve fiziksel görünüşlerine bakarak böyle bir yargıya varmak haksızlık olur. Kriter olarak kişilere ciddi zararlar vermiş olmaları olarak değerlendirilebilir. Bazı köpekler ırk olarak vahşi ve saldırgan olmasa da sahiplerini koruma iç güdüsü ya da şiddet yönünde eğitilmeleri nedeniyle “tehlikeli” unvanını alabiliyor. Bizim listemizde kurbanına ciddi anlamda zarar vermiş 25 köpek cinsi yer almaktadır.

25- Tosa Inu

Tosa-Inu

Japon dövüş köpeği olarak da adlandırılan Tosa Inu 60-90 Kg ağırlığında bazı varyasyonları ile büyük bir köpektir. 55-60 cm boyundadır. Bazı ülkelerde yasal olarak bir dövüş köpeği olarak yetiştirilmesine izin verilmiştir.

24-Bandogge Mastif

american-bandogge

Bu inanılmaz derecede güçlü bir köpek, bir Amerikan Pit Bull Terrier ve Napoliten Mastiff arası bir cins. Onun kaslı bir görünüm rağmen, köpek başlangıçta mücadele için yetiştirilen değildi. Bununla birlikte, bazı dövüş köpeği olarak kullanmıştır.

23-Cane Corso Italiano

cane-corso

Cane Corso genel olarak 45-70 kg ağırlığında kaslı bir köpektir. Büyük olasılıkla Akan Mastiffs son olarak bilinen ve savaşta Romalılar tarafından kullanılan Canis Pugnax soyundan geldiği bilinmektedir.

22-Bull teriyer

bull-terrier

Onların büyük yumurta biçimli başları için bilinen, Bull Terrier pound-için-kiloluk yağsız kas dokusunda bir # 1 sıralama ile son derece güçlü köpeklerdir. Özellikle saldırgan olmasa da, cins Bull Terrier küçük hayvanlara karşı tehlikeli bir köpek yapar, güçlü bir “av sürücü” olduğu bilinmektedir.

21-Rhodesian Ridgeback

Slide2157

Aslen Güney Afrika’dan; Bu köpek köpeğin ana öldürmek yapar iken av uzak aslanları tutmak için yeteneği ile bilinir. Bu yarı evcilleştirilmiş çıkıntılı av köpeği sadık ve zeki olduğunu, ancak yabancılarla çok uzak olduğunu. Onlar aşırı duyarlı olabilir ve saldırgan bir tarafı gelişebilir çünkü onlar da olumlu ödül-eğitim, kaba muamele ve iyi sosyalleşme becerilerinin kaçınma gerektirir.

20-Dogo Argentino

Dogo

Dogo Argentino yaban domuzu ve puma gibi öncelikle büyük oyun avcılık amacıyla Arjantin’de geliştirilen büyük, beyaz, kaslı bir köpek.Son derece güçlü ve atletik rağmen, Dogo insanlara karşı agresif olmayan olmak için yetiştirilen edildi. Bununla birlikte, 1991 onların Tehlikeli Köpekler Yasası altında İngiltere’de bir Dogo sahibi olmak yasaktır.

19-Boerboel

Boer-Boel

Boer Boel bir ev ya da çiftlik koruma amacıyla yetiştirilen Güney Afrika büyük bir mastiff köpek ırkıdır. Bu köpekler genellikle yırtıcılara karşı ilk savunma hattı ve izleme ve yaralı oyun basılı değerli idi. Sondaj BOELS sadık ama ailelerinin çok korumacı.

18-Gull Dong

Gull-Dong

Gull Gull Dong Tarrier ve Bully Kutta arası bir cins. (Ayrıca Pakistan Bull Dog olarak da bilinir) Son derece sağlam ve güçlü, Dong özellikle dövüş köpeği olarak yetiştirilen ve kontrol çok agresif ve zor olduğu bilinmektedir.

17-Basenji

Slide1755

Orta Afrika kökenli av köpeği bir cins, bir görüş tazı olarak sınıflandırılmıştır. Onlar yabancılarla saklıdır olsa onlar, dikkati, merak ve sevgi gösterirler. Her zaman oyuna hazırdır ve oynarken yorulmak bilmez. Sıkıntıya gelmez ve eğer sıkılırsa eşyalara zarar verir. Çiğnemekten çok hoşlanır.

16-Saint Bernard

Slide1655

Bernard, İsviçre ve İtalyan Alpleri’nde kökenli çok büyük çalışkan bir köpek cinsidir. Başlangıçta bir kurtarma köpeği olarak yetiştirilen, onların devasa büyüklüğü ve Alpler kurtarma görevi yetenekleri masalları ünlü yapılmıştır. Ancak, sadece diğer çok büyük köpeklerle gibi, onlar agresif toprak davranışı önlemek için kendi bebeklik döneminde yabancılarla ve diğer köpeklerle girişken olmak eğitilmelidir.

15-Amerikan Bulldog

bull-dot

Amerikan Bull Dog kaslı ağır bir köpektir. Onların keyifli ve samimi tavır için bilinen rağmen son derece eminiz olarak, onlar da ‘inatçılık’ bir özellik sergileyebilirler. Başlangıçta bu cins yakalamak ve yaban domuzu ve sığır tutun, haşarat öldürmek ve bir sahibinin mal ve mülkleri korumak olabilecek bir çalışma çiftlik yarar köpeği olarak yetiştirilen.

14-Danua

Slide1455

Ayrıca Alman Mastiff veya Danimarkalı Hound olarak da bilinen, yerli köpek bu cins muazzam büyüklüğü ile ünlüdür. Bu köpek cinsi 110 cm ile dünyanın en yüksek köpeği rekorunu elde etmiştir. İlk defa Almanya’daki yaban domuzu ve geyik avı için kullanılan cins olmuştur.

13-Brezilya Mastifi

fila

Ayrıca Brezilyalı Mastiff olarak da bilinen Fila Brasileiro Brezilya’da geliştirilen büyük bir köpek cinsidir. Büyük izleme yetenekleri vardır ama saldırgan ve aceleci bir köpektir. Saldırganlık boyutu, mizaç ve potansiyeli nedeniyle, Brezilyalı mastı birçok ülkede yasaklandı.

12-Perro de Presa Canario

canario

Perro de Presa Canario başlangıçta hayvancılık çalışmak için yetiştirilen bir büyük köpek. Cins ismi İspanyolca ve “Canarian yakalamak köpek” anlamına gelir.PRESAS erken sosyalleşme ve itaat eğitimi gerektirir. Bazı durumlarda, Presa diğer köpeklere karşı saldırgan ve yabancılara karşı şüpheli olabilir.

11-Akita

Slide1190

Akita Inu (Japon Akita) ve Akita (American Akita): Japonya’nın dağlık bölgelerinde kaynaklanan köpeğin büyük bir spitz cins, onun iki cins türleri için bilinir. Güçlü, bağımsız ve egemen cins, onlar aile üyeleri ile sevgi içinde ama yabancılara karşı oldukça saldırgandırlar.

10-Boxer

Slide1055

Doğası gereği genellikle agresif olmasa da, onlar bizim listemize 2012 yılında Almanya’da rastlanan 48 negatif olay nedeniyle girmiştir.

9- Kurt köpeği

Slide955

Adından da anlaşılacağı gibi, aynı zamanda Kurt köpeği olarak da bilinen Kurt kırması bir köpek ve kurt (genellikle gri kurt) arasındaki çiftleşmeden oluşmuştur. Sonuç olarak, kurt ve köpek kırması olduğundan kurt özellikleri ağır basabilmektedir.

8-Çov-çov

Slide855

Onlar uzak ve bağımsız gibi görünse de onları agresif büyümek istemiyorum ve yetiştirilmiş kötü olursa, köpeklerin bu cins sahiplerine gelen sadık dikkat gerektirir.Bu köpek yabancılara karşı muhakeme becerileri vardır ve sahiplerinin şiddetle koruyucu olabilir. Riskli evcil hayvan grubunda sayılırlar. 1979 – 1998 arasında 238 ölüm vakasına sebep olmuşlardır.

7-Doberman

Slide756

Onların uyanıklığı, sadakat ve istihbarat ünlü köpeklerin bu cins sadece onlar provoke eğer saldırı veya onların aile ve mülkiyet tehlikede olduğunu seziyorum iyi bekçi köpeği olarak kabul edilir. Dolayısıyla adı Karl Friedrich Louis Doberman tarafından geliştirilen 1890 yılında Almanya’da kökenli yerli köpek bir cins;  30-40 Kg ağırlığında olabilir. Bir kez bekçi köpekleri ya da polis köpeği olarak kullanılmasına rağmen sahibi tarafından yönlendirilen saldırganlık düşük olsa da, onlar da yabancılarla ve diğer köpeklere yönelik saldırgan davranışlar.Onların büyüklüğü ve gücü nedeniyle saldırganlık da onları potansiyel olarak tehlikeli yapabilirsiniz.

6-Sibirya kurdu

Slide555

Kuzey bölgelerinde kızaklarını çekmek için kullanılır ve bunların hızla çekme tarzı farklı, onlar da kızak köpeği yarış için ve macera trekking için kullanılmıştır. Ancak, nedeniyle, güçlü yırtıcı içgüdü daha küçük hayvanlar için tehlikeli olabilir ve onlar bıkkın eğer yıkıcı olduğu için bilinir.

5-Alaska kurdu

Slide455

Sibirya Husky ilgili köpek bir cins, bu cins başka onlar, bıkkın itaatsiz ve yıkıcı olacak, mutlu olmak için günlük egzersizleri gerektirir. Bu büyük cins 30-45 kg a kadar büyüyebilir ve karting, mushings, bikejoring ve skijoring gibi takipçiliği için mükemmel bir arkadaşı vardır. Onların güçlü bağımsızlığı için bilinen beri, onlar tren küçük hayvanlarla kötü başa çıkmak zor olabilir ve bekçileri olarak güvenilmez olabilir.

4-Rottweiler

Slide355

Rottweiler iyi gelişmiş genetik herding ve koruma içgüdüleri ile güçlü bir cins.Herhangi bir cins olduğu gibi, Rottweiler içinde potansiyel olarak tehlikeli davranış genellikle sorumsuz mülkiyet, istismar, ihmal, ya da sosyalleşme ve eğitim eksikliğinden kaynaklanır. Bununla birlikte, Rottweiler gücü göz ardı edilmemelidir.

3-Alman Kurdu

Alman kurdu

Kökeni Almanya olan bir köpek türüdür. Alman Çoban kadar 40-45 Kg ağırlığında olabilir. Akıllı güvenilir, uyanık, tetikte ve korkusuz olduğu için Polis K-9 birimleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak, dikkatli düzgün evcilleştirilmemiş olursa aile ve bölgenin aşırı korumacı hale gelir ve aşırı saldırgan olabilir.

2-Pitbull

pitbull

Terim ‘pit bull’ Amerikan Pit Bull Terrier, Staffordshire bull terrier, Amerikan Staffordshire Terrier ve Amerikan Bulldog köpeğin bazı ırkları kapsar. Başlangıçta boğalar için yetiştirilen ve ırkların çoğunluğu da dünyanın pek çok yerinde köpek dövüşü için kullanılan ve Amerika’nın en tehlikeli köpek olarak kabul edilir.

1-Kafkas Çobanköpeği

cau

Ayrıca Kafkas Çoban olarak bilinen Kafkas Ovcharka, hayvancılık korumak için cins oldu. Tipik Kafkas Ovcharka, iddialı iradeli ve cesur olduğunu. Düzgün toplumsallaşmış ve eğitimli sürece o bilmiyor insanları kabul etmek ve savunmak için güçlü bir dürtü vardır olmadığından Ancak Kafkas Çoban vahşi ve yönetilemez eğilimleri görülebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı