DENEMELERYAZILAR

Cumhuriyet Demek

Tam 90 sene önceydi büyük sevinç. Herkes tek yürek olmuş o büyük anın gelmesini bekliyordu. Yanaklardan yüreklere süzülen sevinç gözyaşları ve heyecanlı bir bekleyiş. Ve işte o an, herkesin nefesini tuttuğu Türk Milleti’nin bağımsızlığa kavuştuğu o an artık gelmişti…

Öğretmenim tahtaya yazardı yılın belli dönemlerinde. Elleri titrerdi çoğu zaman ve heyecanlanırdı. Büyük harflerle yazardı, “29 EKİM 1923 CUMHURİYET’İN İLANI” … Ve şu sözler dökülürdü dudaklarından. “Cumhuriyetin ilanı demek, ulusumuzun bağımsızlığa ve hürriyete kavuşması demek değildir sadece. Ben burada o büyük günün önemini anlatsam size saatlerce, yazsam sayfa sayfa koysam önünüze okuyun diye, yetmez. Cumhuriyet ilan edildiyse cephede kan döken binlerce gencin, gözü yaşlı binlerce ananın, daha beşikte öksüz kalan yavruların emeği boşa gitmemiş demektir.” Sonra bir iki damla yaş süzülürdü. “Ders bitti çocuklar” deyip susardı. Şimdi daha iyi anlıyorum ne demek istediğini. Cumhuriyetin ilanı öyle tahtaya yazıldığı kadar basit bir olay veya 2 dakikalık iş değildi.

Belki de en güzel babam anlatırdı 29 Ekim’i. Gözleri yaş, kalbi özlem dolu bir şekilde başlardı söze. “Ben küçükken evler, iş yerleri, okullar kocaman bayraklarla donatılırdı. On binlerce insan tek yürek olmuş, yeri göğü inleten, Yaşasın Cumhuriyet!, Yaşasın Atatürk! nidalarıyla sokakta yürürdü. Büyük bir içtenlikle okunan şiirler, oynanan oyunlar.” Sonra babam ayağa kalkar sanki o günleri yaşar gibi heyecanlanır biraz da sesini yükselterek devam ederdi söze. “İnsanlar büyük bir sevinçle kutlardı bu günü. Hazırlıklar çok önceden başlardı. Sokaklar insan seli. Her yerde her köşede cumhuriyetin ilanı büyük coşkuyla kutlanırdı. Ya şimdi?”, der derin bir sessizliğe gömülürdü.

Acaba yıllar geçtikçe unutmaya mı başlamıştık değerlerimizi. Yüz çevirmiştik sanki geçen onca zor güne. İşlesem nakış nakış Cumhuriyeti kağıtlara, doldursam sayfaları. Kalemim haykırsa bu günlere nasıl kavuşulduğunu, yeter mi?

Cumhuriyetin ilanı demek, binlerce şehidin huzur içinde yatması demek, Atatürk’ün ve ona inanan insanların Türk milletine en güzel ve en büyük armağanıdır 29 Ekim…

Kader TAŞYILDIZ (12.Sınıf)

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı