YAZILAR

Çanakkale Zaferi Günün Anlam ve Önemi Konuşması

Sayın müdürüm,değerli meslektaşlarım, sevgili gençler;

Bugün, bir milletin varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıldönümünü kutlamak ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmek için toplanmış bulunmaktayız.

Çanakkale, şanlı tarihimizin kahramanlık destanlarından biridir. Bu zaferin, milletimizin tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.
Çanakkale Zaferi,dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı,güç dengelerinin değiştiği,milli mücadelemizin ilk meşalesinin tutuşturulduğu,Türk ulusunun kahramanlık ve fedekarlığının zirveye ulaştığı,kısacası,azmin mücadelesi olmuştur.Çanakkale öyle bir mücadeledir ki,savaşlarda yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir bölümünü teşkil etmiş,Gelibolu’da yarattığı Atatürk’ü,milletin geleceğe ait vazgeçilmez önderi yapmıştır.

Çanakkale’de Türk ordusu ile düşman askerleri arasında aylarca süren çok kanlı kara ve deniz savaşları yapılmıştır.Türk donanmasının Nusret Mayın Gemisi pek çok düşman gemisini sulara gömmüştür.Kahraman mehmetçik ise Anafartalarda,Gelibolu Yarımadasında,akılalmaz kahramanlıkla düşmanı büyük bir yenilgiye uğratmıştır.Eğer bu savaşı kaybetmiş olsaydık,İstanbul derhal işgal edilecek,Anadolu kısa sürede parçalanacak ve Türk Devleti ortadan kalkacaktı.Bunun içindir ki,Çanakkale bir ölüm kalım savaşı olmuştur.Bütün bir milletin zafere odaklanarak ‘’Ya zafer Ya ölüm’’ dediği yerdir.

Sonuç olarak söylemek gerekirse, Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda,Türk Milletinin neler başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.

Sözlerime burada son verirken,bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan, başta ulu önder ,M.Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere,bu mücadeleye katılan tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor,ruhları şad olsun diyorum.

Lütfi DEMİR
Tarih Öğretmeni

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı