BİLGİ

Beyinle etkileşime geçin: Neuralink

Neuralink nedir?

Neuralink, 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan, beyin-makine arayüzleri geliştiren bir nöroteknoloji şirketidir. Bugün “hepimize hükmettiği” söylenen bu adam, aslında yeni bir çağ açacak büyük projeler düşünüyor. Alzheimer, bunama ve omurilik yaralanmaları gibi nörolojik durumların iyileştirilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir şirkettir.

neuralink

Nasıl çalışacak?

İnsan beynine yerleştirilen dijital ağlara sahip biyonik çiplerle birlikte nöronlarla iletişim kurabilen bir arayüz oluşturacak. Görme engelli bir kişi görme yeteneğine sahip olduğu gibi, işitme kaybı yaşayan kişiler de kaslı yüz teknolojisi ile tekrar duyabilmektedir.

Takılan çipler, Kasım ayında beyindeki hasarlı doku nedeniyle oluşan kontrolsüz kas hareketlerinin yerini alan Parkinson hastalığına da çare olacak gibi görünüyor.

Biyonik çipler ayrıca beynin hipokampal bölgesine de yerleştirilecek. Yaşlanmayla birlikte hafıza kaybı meydana gelir. Bunu önlemek için hipokampustaki hasarlı nöronların yerini dijital sinir ağları alacaktır. Bu yaşlıların hafızasını güçlendirecek ve unutkanlığı önleyecektir.

Güvenilir mi?

Neuralink teknolojisi ile ana hedef olarak alınan ve tasarlananları söyledik. Evet, bugün insanların “bizi yönetecek” dediği doğru ama onu kesip atmak da doğru değil. Arkasında harika bir teknoloji var ve bunu görmezden gelmemiz doğru olmaz.

Tabii ki, diğer tüm teknolojiler gibi, Neuralink’in de artıları ve eksileri var. Ancak, temelde, artıların eksilere ağır bastığı bir kapı açıldığında, gezegenin birçok sakini için bir umut olacak bir teknolojik devrim olasılığı açılıyor.

Bu teknolojiyi yerleştirmenin kısa ömürlü bir macera olduğunu düşünmüyorum. Her detayı düşünmek zorundasın. Günümüzde en tanınmış şirketlerin bile güvenlik açıkları var, bu da haberlerde sıkça rastladığımız bir konu. Siber güvenlik, günümüzde insan sağlığından daha önemli bir konu haline geldi ve bununla titizlikle mücadele etmek zorundalar.

Neuralink ile ilgili çalışmalar

 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Elon Musk bir canlı yayın yapmıştı. Yayındaki konuğu, beyninde madeni para büyüklüğünde bir çip bulunan bir domuzdu. Musk, çipin 2 aydır yerinde olduğunu ve domuzun sağlıklı ve mutlu olduğunu kaydetti. Ayrıca yayında başka bir domuzu da göstererek, çipin daha önce beynine yerleştirildiğini ve daha sonra çıkarıldığını kaydetti. Ayrıca Neuralink implantının güvenli bir şekilde takılıp çıkarılabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Ancak, bu deneyler şu anda yetersizdir. Birçok deney ve çalışma yapılması gerekiyor. Elbette birçok kişi de burada gönüllü oluyor. 250 dolarlık etiketle satışa çıkardığı tekilanın 24 saatte stokta olması da bunun kanıtı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı