BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

Anneler Günü İle İlgili Kompozisyonlar


Annemiz bizi dünyaya getiren yaşamı boyunca da bizim en büyük destekçimiz olan birbakıma hayatınızdaki mucizedir.
Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar atasözünden de anlaşıldığı gibi hayatımıza giren-çıkan yüzlerce insan vardır. Fakat hangisi bizi annemiz gibi koruyup kollayıp aynızamanda da sevgisini ve şefkatini gösterebilir? Ya da o insanın kendince tanımladığı sevgi kavramı anne sevgisinin ne kadar yakınından geçebilir?
Annenin sevgisi ve bu anne sevgisini çocuğun hissedebilmesi o kadar önemlidir ve o kadar özel bir duygudur ki bu özel duyguyu da tek bir güne sığdırma çabası boştur bence. Annemiz tüm hayatı boyunca bizi zaten koşulsuz düşünmüştür. Biz neden 365gün içinden sadece bir günü annemize ayırmışız? Sadece bu gün değil de her günannemize onu sevdiğimizi hissettirelim.

Anneler Günü Kompozisyon -1

anneler-gunu-kart5

Anneler Günü

Hayat başıma papatyalarla işlenmiş bir taç taktı! Papatyaların her birinde sevgi varemek var şefkat ve süt kokusu var!
Anne bu tacın adı. Papatyalarla süslü gülücüklerle birbirine tutunmuş kollayankoruyan en kıymetli hazine; anne!

Ben ilk doğduğumda kim bilir benim için neler hayal ettin? Önce pembe elbise mi giydirecektin yoksa kırmızı mı? Kimler beni görmeye geldiğinde önce maşallah demelerini isteyecektin? Acaba verdiğin sütle doyacak mıydımyoksa istemeden de olsa ağlatacak mıydın beni?

Mutluydun. Artık üç kişi olmuştuk şu koca dünyada. Benimle birlikte aile kavramı tamamlanmış oldu neşe getirdim dünyana. Gündüzlerin benimdi de gecelerinden de rüyalarını çaldım. Neydi artık senin için en önemlisi? Anne olmuştun artık. En kıymetli en yüce sıfat! Daha da olgundun artık. Başına kötü bir şey geldiğinde sadecekendini değil yavrunu da düşünecektin bundan sonra.

Hayattım ben anne. Hava su kaderin çizgisi gözlerinin feriydim. Zamanı hiç durduramadık. Bir yandan hadi büyü artık be yavrum derken yüreğinin diğer yarısı hep çocuk kalayım istemedi mi? Kelimeleri hep yarım söylesem her anne dediğimde dünyalar senin olsa hep böyle masum kalsa hayat onu incitmese demedin mi?

Çocukluğum sadece o rengi atmış fotoğraflarda kaldı artık. Bakıp bakıp aman ne de tatlıymış dediğin herhareketimi o küçük karelere sığdırmaya çalıştığın fotoğraflarda kaldı çocukluğum! Büyüdüm ben anne.
Zaman neye inat bu kadar hızlı ilerliyor ki? Alıp veremediği ne bizimle? Hayatı görür gibiyim artık önümde. Gözlerimi dört açmam gerekiyor düşmemek savrulmamak için. Bazen düşsem ne olur diyorum; ben zaten enbüyük güzelliği senden görmüşüm hayat senin kollarında başlamış ya başladığım yere geri dönerim diyorumkollarına dizlerine.

Aklıma en kötüsü de gelmiyor değil. Ya sen olmasan? O zaman dünya yıkılmış ben olmamışım çok mu? Sen yoksan anne; hayat ne olur gülümsemek ne demek bilebilir miyim o zaman? Benim için acı olur hayatın diğer adı. Çırpınırım kalkamam ayağa hissedemem güneşi göremem yıldızları!

Annem! İyi ki varsın. Zaman zaman dünyanın en kötüsü bile ilan etsem seni senden nefret ediyorum diye bağırıp seni yaralasam da bazen iyi ki benim annemsin. Arkadaşım sırdaşım övünç kaynağım akıl hocam. Bazen ne kadar da hoşuna gidiyor değil mi; senin yapma dediğin bir şeyi yaptığım ardından da pişman olup sen haklı çıktığında sana mahcup mahcup baktığımda. Dediklerin hep doğru çıkıyor anne. Evet sen her şeyin en iyisini bilirsin.

Hani hep diyorum ya sana çocuğum olduğunda bunların hiç birini yapmayacağım onun istediği her şeyi alacağım istediği yere göndereceğim; diye. Yalan anne. Ben kardeşime bile karışırken endişe ederken kendi evladımı öyle bırakabilir miyim rahatça. Hepsi bir inat sadece. Nereden bileyim şimdi ben? Anne değilim ki. Düşünemem bir elma nasıl paylaştırılır dörde beşe. Anne olunca ben de anlarım herhalde.

Bugün senin günün hayatımın anlamı yaşam kaynağım gün ışığım! Bugün tüm kanatsız meleklerin günü. İyi ki sen varsın iyi ki Ali’nin Ayşe’nin de anneleri var. Ellerimi tutardın minicikken ya! İşte şimdi o eller sanaseni anlatıyor. Sevgiyi hayatı anlatıyor bu satırları yazarken. Sana teşekkür ediyor!
Başkası bir şey yerken ben hiç imrenerek bakmadım en güzel oyuncakların hepsi bende de vardı. Yemeklerimi hiç soğuk yemedim hastalanınca hep iyileşeceğimi bildim. Yorulduğumu fark ettiğimde hiç korkmadım sırtımı sana yasladım nefes aldım dinlendim.

Seni seviyorum. Bana tüm kattıkların öğrettiklerin kazandırdıkların için! Yaşattıkların ve yaşatacakların için sonsuz teşekkürler. Anne dedim ya ben sana; en değerli hazine olsun o da başımın üstüne taç olsun!

Alıntıdır!

Anneler Günü Kompozisyon -2

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları içinbüyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika’nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını yaşama sevincini yitirdi. Yemedi içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis’le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis’e “İnsanlar doğar yaşar ölür. Bu bir doğa kanunudur.” dedi. Bu iki cümle Jarvis’i çok etkiledi. Ölümün de doğmak yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.” dedi.

Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar anılar şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği’nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirlersöylenen türküler şarkılar annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sizin için anne öyle olabilir. Ama benim için öyle değil. Ondan nefret ediyorum. Keşke başka biri annem olsaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı