BİLGİ

Alternatif Yakıtlar Nelerdir?

Dünya üzerinde bulunan sınırlı doğal kaynaklar ve yenilenebilir yakıtlardır. Ham petrol ve petrol ürünleri dışındaki kaynaklardır ve sınırlı olan konvansiyonel yakıtların yerine kullanılabilirler. Bunlardan bazıları tekrar tekrar kullanılabilen yenilenebilir kaynaklar olmakla birlikte, çok azı yurtiçinde üretilmektedir.

Petrol, kömür ve petrol gibi konvansiyonel yakıtların yakında tükeneceğinden korkuluyor. Bu nedenle, alternatif yakıtları kullanmaya ihtiyacımız var. Bir çok otomobil üreticisi yakıt tasarrufu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha az kirliliğe neden olan hibrid otomobil üretimine başlamış durumda. Alternatif yakıtlar, konvansiyonel olmayan veya ileri yakıtlar olarak da bilinir. Biyodizel, hidrojen, biyo-yakıtlar, bütanol, metanol, etanol gibi biyo-alkoller ve piller, yakıt hücreleri şeklinde kimyasal olarak depolanan elektriğe birer örnektir.

Biyodizel

Hayvan yağından veya bitkisel yağlardan kimyasal bir süreçle yapılır. Çevre dostu, kükürt içermeyen, biyolojik olarak bozunabilir ve toksik olmayan temiz yanan alternatif bir yakıttır. Dizel motorlu araçlarda kullanılır.

E85

Benzine alternatif bir seçenektir ve yüzde 85 etanol ve yüzde 15 benzin karışımıdır. Bu yakıtı bulmak zor, çünkü pek çok benzin istasyonu elinde tutmuyor ve aynı zamanda benzine oranla daha az verimlidir. Bir araba, benzinle belirli bir mesafeyi gitmek için bir depo gerektiriyorsa, E85’le neredeyse iki katı yakıt harcar.

Hidrojen

Su moleküler bir bileşendir ve aynı zamanda en değerli enerji kaynaklarından biridir. Hidrojen, yakıt pilleri ve piller için bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Yakıt hücrelerinde benzinden daha verimli yanıyor. Çok sayıda olmasa da, hidrojen destekli yakıt hücresi arabaları üreten birkaç otomobil üreticisi var. Otomobiller için en iyi yakıt kaynaklarından biri olduğu kanıtlanmıştır.

Doğal gaz

Birleşik Devletlerde, doğal gazın çoğu yurt içinde üretilmektedir. Gaz kuyulardan çıkarılır ve ham petrol üretiminden elde edilir. Benzinli ve dizel yakıtlardan daha iyi bir konumdadır, çünkü daha iyi performans, temiz yanma, yerli üretim ve daha düşük emisyon gibi özelliklere sahiptir. Bu yakıtı kullanmanın en yararlı kısmı, benzin veya dizelle karşılaştırıldığında, karbonmonoksit’in %90’ını azaltmasıdır.

Etanol

Yurt içinde buğday, mısır ve arpa gibi ürünlerden üretilir. Geleneksel yakıt kaynaklarından daha az sera gazı emisyonuna neden olur. Ayrıca çeşitli şeker türlerinden üretilebilir. Etanol, biyolojik materyal ve atık maddelerden yapılabilen bir üründür.

Alternatif yakıt kaynakları, günümüzde çok önemlidir ve bunları kullanarak geleneksel kaynaklar yerine çevreye büyük bir fayda sağlayabiliriz. EscortZone Bu tür kaynaklardan daha fazla yararlanmak için hükümetler, alternatif yakıtlı araç satın alanlar için vergi teşvikleri teklif etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı