7.SINIF KİTAP CEVAPLARI

7.Sınıf Türkçe Seyit Onbaşı (Dinleme-İzleme) Metni Etkinlikleri Cevapları

Derse Hazırlık
1. “Seyit Onbaşı” ismini duyduğunuzda aklınıza neler gelmektedir?
Çanakkale Savaşı’nda büyük bir top mermisini kucaklayan bir Türk askeri aklıma geliyor. Normal hayatta kaldırılması imkansız ağırlıkta olan top mermisini, vatanın işgal edileceği düşüncesi ile büyük bir güçle kaldırmış ve topa yerleştirmiş. Onun sayesinde Çanakkale Boğazı’ndan geçmeye çalışan İngiliz Gemisi sulara gömülmüştür.

2.(…) Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer. (…)
Mehmet Âkif ERSOY
Dörtlüğü yorumlayıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

Türk Bayrağındaki hilal İslamı simgelemektedir. Türk askeri savaşırken sadece toprağımız için değil aynı zamanda Hristiyan devletlere karşı İslamı temsil ederek savaşmakta ve şehit olan askerlerimiz güneşe benzetilmektedir. Askerlerimizin bu kahramanlığı karşısında bu toprakları bize bırakan geçmiş ecdadımızın onları tebrik etmek için gökten inmeleri, dirilmeleri anlamına gelmektedir.

1.ETKİNLİK

İzlediğiniz filmde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri yazınız. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

Hürmet
Tahminim: Saygı duymak.
Sözlük anlamı: Saymak, saygı göstermek

Siper almak
Tahminim: Savaşta kendini güvene almak.
Sözlük anlamı: Bir şeyi veya bir yeri siper olarak kullanıp gizlenmek.

Zırhlı
Tahminim: Kurşun geçirmez.
Sözlük anlamı: Zırhlı, veya muharebe gemisi topçu batarya ve bunun gibi ağır silahlara sahip, muhrip ve kruvazör’den daha büyük ve savaş kabiliyetine sahip savaş gemisidir.

Tabya
Tahminim: Askeri bir yapı.
Sözlük anlamı: Tabya, bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen askeri yapıdır.

2. ETKİNLİK

İzlediğiniz filmden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. “Çamlık” köyünün isminin “Koca Seyit” olarak değişmesinin sebebi nedir?
Seyit Onbaşı’nın doğduğu köy olan “Çamlık” köyü, onun gibi bir kahramanın her zaman hatırlanması için onun anısına “Koca Seyit” olarak değiştirilmiştir.

2. “Seyit Onbaşı” filmi sizde hangi duyguları uyandırdı? Niçin?
Atalarımızın bu vatanı düşmandan savunmak için yaptıkları fedakarlıkları ve büyük mücadeleyi düşündüm. Vatana, bayrağa sahip çıkmak için her türlü güçlüğün üstesinden gelmişlerdir.

3. Sizce Seyit Onbaşı’ya dört insan gücü veren duygunun kaynağı ne olabilir?
Allah tarafından ona verilen iman gücü ile vatanına duyduğu derin sevgidir.

4. Bir turist rehberi olarak turistlere Seyit Onbaşı’yı nasıl anlatırsınız?
Ülkemizin 1.Dünya Savaşı’nda savaştığı cephelerden en önemlisi Çanakkale Cephesidir. Düşmanın Çanakkale Boğazı’ndan geçmesi demek İstanbul’a yani ülkemizin başkentine elini kolunu sallayarak girmesi demekti. Tüm sınırlı imkanlara rağmen askerimiz vatan sevgisi büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bunlardan en önemlisi de Çanakkale Savaşları’nın simgesi haline gelen Seyit Onbaşı’dır. Seyit Onbaşı normalde 4 insanın kaldırabileceği bir top mermisini, insan üstü bir güçle tek başına kaldırarak, topa sürmüş ve bu mermi ile İngiliz donanmasının en güçlü gemisini batırmayı başarmıştır. Bu biz Türkler için çok önemli ve gurur verici bir olaydır.

5. “Kimi Niğde’den, kimi Diyarbakır’dan, kimi Rize’den, kimi Edirne’den; kimi üniversite sırasından, kimi tarlasından kalkıp cepheye koştular.” Kumandanın bu sözleri Çanakkale Savaşı’nın hangi özelliğini göstermektedir?
Milletimizin, yaşlısı genci, şehirlisi köylüsü, tahsillisi çiftçisi ile topyekün vatan savunmasına koştuğunu göstermektedir.

6. Sizce Çanakkale geçilseydi neler olabilirdi?
Boğazlar ve daha sonra başkent İstanbul ele geçirilirdi. Ülkenin başkentinin işgal edilmesi fiilen ülkenin yok olması demekti.

3. ETKİNLİK

a) İzlediğiniz filmdeki çocuğun “Merak etme amca. Ben Koca Seyit köyündenim.” derken yaptığı “baş parmak hareketinin” anlamı ne olabilir?
Köyün yönünü gösteriyor olabilir. Konuştukları anda köy arkasında kaldığından bu şekilde arka tarafı gösteriyor.

b) Konuşurken jest ve mimiklerinizi kullanır mısınız? Düşüncelerimizi ifade ederken jest ve mimiklerimizi neden kullanma ihtiyacı hissederiz?
Evet kullanırım. Karşımızdakine duygu ve düşüncelerimizi daha etkili anlatabilmek için jest ve mimiklerden faydalanırız.

c) Başarılı bir iletişim için günlük hayatta beden dilinin önemi nedir?
Hem kendi söylediklerimizin karşımızdaki tarafından doğru anlaşılması hem de onun söylediklerini anladığımızı göstermek için beden dilini kullanmak çok önemlidir. Bir şeyi elimizle tarif etmek, göz ve dudak hareketlerimizle etkiyi artırmak karşımızdakine bilgi aktarırken önemlidir. Karşımızdakinin anlattıklarını başımızla onaylamak, kaş ve göz hareketlerimizle dinlediğimizi hissettirmek de beden dilini kullanma anlamında etkili olacaktır.

4. ETKİNLİK

İzlediğiniz filmi canlandırmak amacıyla öğretmeninizin rehberliğinde bir grup oluşturunuz. Grup arkadaşlarınızla filmdeki kahramanları belirleyiniz. Rolleri paylaşarak sınıfta canlandırınız.
Bu etkinliği sınıfta öğretmeninizin rehberliğinde kendiniz yapmalısınız.

5. ETKİNLİK

“Seyit Onbaşı” filminde geçen aşağıdaki cümlelerden nesnel olanların başına (N), öznel olanların başına (Ö) yazınız.

 

 

 

 

 

6. ETKİNLİK

İzlediğiniz “Seyit Onbaşı” filminin hedef kitlesi ve amacı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Filmin hedef kitlesi 7’den 70’e bu topraklarda yaşayan ve vatanını seven herkestir. Hem Çanakkale Savaşı’nda tüm halkın nasıl birlik olduğunu, hem de insanın vatanı tehlikeye düştüğünde nasıl iman gücüyle zorlukların üstesinden gelebildiğini göstermektedir.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki metinde geçen haber ve dilek kipi almış fiilleri bulunuz. Bulduğunuz fiilleri ilgili kutulara yazınız.

Haber Kipi
durdurur – inceler – der – verir – götürüyorum – bakar – bırakıyorum – batırırım – ayrılır – etti – çekti – döndü

Dilek Kipi
batıralım – kapa – sus

8. ETKİNLİK

Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı’nda top mermisini kaldırırken neler hissetmiş olabilir? Kendinizi Seyit Onbaşı’nın yerine koyarak duygularınızı ifade ediniz.

Arkadaşlarım şehit oldu. Belki de bir ülkenin kaderi benim ellerim de. Eğer o gemi boğazı geçerse ülkem işgal edilecek, vatanım düşman askerlerinin eline geçecek. Geçmişimiz, geleceğimiz herşeyimiz yok olacak. Allah’ım bana güç kuvvet ver. Bizi düşmana teslim etme, atalarımıza mahçup etme. Ya Allah Bismillah….
Allah’ım sana binlerce şükürler olsun. Bizi düşmana mahkum etmedin.

9. ETKİNLİK

a) Okulunuzda düzenlenecek kompozisyon yarışmasına katılmak için “Çanakkale Savaşı ve Vatan Sevgisi” konulu bir araştırma yapınız. Bu araştırmanız için bir taslak oluşturunuz.

ARAŞTIRMA YAZI TASLAĞIM
Araştırmanın Konusu: Çanakkale Savaşı
Araştırmanın Ana Fikri: Çanakkale Zaferini Kazandıran Ruh
Giriş Bölümü: Ülkemizin bu savaşa nasıl sürüklendiği.
Gelişme Bölümü: Çanakkale Savaşı sırasında düşmanın ve bizim gücümüzün kıyaslaması.
Sonuç Bölümü: Topyekün mücadelemiz, fedakarlıklar ve elde edilen büyük zafer.

b) “Çanakkale Savaşı ve Vatan Sevgisi” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınıza uygun bir başlık belirleyiniz.
Eklenecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Kapalı