5.SINIF KİTAP CEVAPLARIKitap Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Kültürel Zenginliğimiz Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Kültürel Zenginliğimiz Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 2. Ünite Kültür ve Miras Sayfa 45, 46, 47, 48, 49 Kültürel Zenginliğimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla pay­laşınız.

  • Cevap: Yaşadığımız yerin kültürel özellikleri, büyüklerimize saygı, bayramlaşma, komşuluk ilişkileri, gelenek görenek ve örf ve adetlerimiz örnek olarak verilebilir.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Yaşadığınız çevrenin meşhur yemeklerini araştırınız. Yaşadığınız çevrenin yemek kültürüyle ülkemizin diğer yerlerindeki yemek kültürlerini benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Çevremizde balık ekmek, Arnavut ciğeri gibi yemekler meşhurdur. Bu yemekler bizlere has olan tatları ile ön plana çıkmaktadır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı

Yaşadığınız çevrede oynanan halk oyunlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin halk oyunlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin halk oyunlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Yaşadığımız bölgede halay, horon, misket gibi oyunlar oynanmaktadır. Genel olarak sevinçli olaylarda oynanmaktadır. Belli bir ritmi ve müzik aleti vardır. Oynama şekillerinde farklılıklar olmaktadır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Yaşadığımız çevreye ait olan gelenek ve görenekler, selamlaşma, bayram kutlamaları, dini vecibeler, örf ve adetlerimiz örnek olarak verilebilir.

Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Yaşadığımız bölgede geleneksel el sanatları olarak oymacılık, ebru sanatı, cam sanatı, işlemecilik gibi konularda el sanatları ön plana çıkmaktadır.

Sıra Sizde

Ülkemiz kültürel özellikleri bakımından zengin bir ülkedir. Aşağıda verilen kültürel özelliklerin ülkemizin hangi şehrinde yaygın olduğunu yazınız. Yaygın olduğu şehir

1. İskender kebabı: BURSA
2. Cağ kebabı: ERZURUM
3. Kabak çiçeği dolması: İZMİR
4. Baklava: GAZİANTEP
5. Dondurma: KAHRAMANMARAŞ
6. Karşılama oyunu: GİRESUN
7. Zeybek oyunu: EGE
8. Horon oyunu: KARADENİZ
9. Halıcılık sanatı: UŞAK
10. Çinicilik sanatı: İZNİK

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı