Kitap Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Bilgiler Dersinden Öğrendiklerimiz Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 1. Ünite Birey ve Toplum Sayfa 9, 10, 11, 12, 13 Sosyal Bilgiler Dersinden Öğrendiklerimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 10 Cevabı

Sosyal Bilgiler dersinden beklentileriniz nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Sosyal bilimler hakkında en yaygın beklenti, iyi vatandaşların yetiştirilmesidir. Her devlet, sosyal, kültürel ve tarihsel özelliklerini benimsemiş bireyleri eğitmeyi amaçlamaktadır.Sosyal bilgiler eğitiminin amaçları, Türk Eğitim Sistemindeki köklü gelenek ve eğitim sistemimize dayanan temel ilkeler doğrultusunda belirlenmiştir. Durum Sosyal Bilgiler dersi için benzerdir. Bu beklentilerin akılda tutulması, dersin içeriğini, yöntemlerini ve değerlendirme ölçütlerini belirlerken faydalı olacaktır. Sosyal bilgiler dersinden ülkemiz, kültürümüz ve doğamız hakkında bilgi sahibi olmayı, yönetim biçimlerini öğrenmeyi bekliyoruz.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Etkin bir vatandaş olmak niçin önemlidir? Sosyal Bilgiler dersinin bu konudaki katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  Vatandaş olmak, bir vatan üzerinde hukuki ve sosyal olarak yaşama hürriyetine malik olarak bazı haklara da sahip olmak demektir. Etkin vatandaş olmak, sorumluluklarının ve haklarının farkında olarak üzerine düşeni yapan vatandaş demektir.Etkin vatandaş olmak, haklarının farkında olmak ve sorumluluklarını yerine getirmek açısından önemlidir. Sosyal Bilgiler dersinde bu konu özellikle vatandaşlık bilgisi kapsamında işlenmektedir. Sosyal Bilgiler dersi vatandaşlık bilgilerinin öğrenilmesinde ve uygulanmasında eğitici ve öğretici bir yere sahiptir. Vatandaş olarak herkesin sorumluluklarının farkında olup vatanına, devletine ve milletine bağlı birer birey olması da gerekir.

Aşağıdaki şemada verilen noktalı yerlere uygun ifadeler yazınız.

Sosyal Bilgiler dersinin Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olarak gelişimimize katkıları nelerdir?

  • Cevap: Sosyal bilgiler dersinin Türkiye Cumhuriyetinin etkin bir vatandaşı olarak gelişiminize katkılarınız kısaca yazınızİlk öncelikle etkin vatandaşın ne olduğuna bakalım. Etkin vatandaş; Üzerinde yaşadığı ülkenin yararını düşünen, sorumluluklarını bilen ve bunları yerine getiren kimsedir. Toplumda adaleti, kardeşliği, haklarımızın getirdiği sorumlulukları, görevlerimizi ve geçmişimizi sosyal bilgiler dersi sayesinde öğreniriz. Bu da bizim etkin vatandaş olmamıza büyük katkı sağlar.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı